Co pacjenci muszą wiedzieć na temat EBM (część II)?

Benedykt

 

Co EBM zmienia w sytuacji pacjentów? Specjalista stosując do reguł EBM powinien być w stanie określić w jakim procencie dana terapia okazała się skuteczna. Na przykład, doktor może określić procent osób cierpiących na daną dolegliwość, które dzięki zastosowaniu określonego leku (bądź terapii) zostały wyleczone. Na przykład: doktor zajmujący się osobą cierpiącą na białaczkę może określić, że po zastosowaniu określonego leku 70% osób znajdujących się w tym samym stanie psychofizycznym co pacjent odczuło poprawę. Czasami lekarz może dać także możliwość wyboru: wydłużenie życia za cenę pogorszenia jego jakości lub złagodzenie symptomów za cenę skrócenia długości życia.

 

Oczywiście – EBM nie jest metodą pozbawioną wad. Najczęściej przytaczane wątpliwości zwiazane z medycyną opartą na faktach można podsumować w trzech punktach:

  • badania dotyczą grup osób, nie indywidualnych przypadków. Pacjenci poddani leczeniu nie zawsze reagują podobnie jak cała grupa.
  • drugi punkt związany jest z podejściem eksperymentalnym. Do grup eksperymetnalnych dobiera się określone grupy osób. W efekcie wytwarzany jest obraz „przeciętnego badanego”, który nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością.
  • błędy zdarzające się w czasie stosowania procedury eksperymentalnej, mogą rzutować na wyniki badań.

 

Jak widać wątpliwości związane ze stosowaniem EBM w terapii dotyczą głównie stosowania metody eksperymentalnej. Należy jednak zaznaczyć, że poprzez stosowanie odpowiednich narzędzi i staranne przestrzeganie reguł naukowych możliwe jest zminimalizowanie ich negatywnego oddziaływania. Wykorzystywanie grup kontrolnych, staranna analiza wyników badań i krytyka środowiska naukowego – to wszystko sprawia, że badania bardziej odpowiadają rzeczywistości. W ostatnich latach wzrosła także rola pacjenta. Pacjent z obiektu badań i terapii stopniowo staje się pełnoprawnym podmiotem mogącym współdecydować (oczywiście w granicach rozsądku) o wyborze sposobu leczenia.

 

Nabycie wiedzy dotyczącej EBM może pomóc pacjentowi zrozumieć, w jaki sposób powinna działać współczesna medycyna i jak dokonać najlepszego wyboru sposobu leczenia.

produktem naszej firmy cieszącym się sławą jest volibris

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *