EBM w pięciu krokach

Benedykt

 

  1. Zadawanie trafnych pytań– dobrze sformułowanie pytanie kliniczne powinno być sformułowane jasno i odpowiadać problemowi. Musi być także zrozumiałe, tak, by osoba która szuka pomocy zrozumiała co mamy na myśli.
  2. Poszukiwanie dowodów– wykorzystywanie najlepszych dostępnych dowodów. Przegląd fachowej literatury może wspomóc leczenie wielu pacjentów.
  3. Krytyczna ocena dowodów– krytyczna analiza rezultatów badań jest konieczna, by dojść do wniosku, czy wybrana przez nas metoda leczenia odpowiada naszemu przypadkowi
  4. Podjęcie decyzji (zastosowanie rezultatów badań w praktyce klinicznej)– stworzenie określonej metody postępowania to jednak nie wszystko. Trzeba jeszcze zastosować ją w praktyce – rezultaty uzyskane przez grupy kontrolne powinny zostać zachowane, by mogły zostać poddane ocenie.
  5. Ocena rezultatów– ocena rezultatów terapii umożliwia zmodyfikowanie programów leczenia tak, by jak najlepiej odpowiadały one rzeczywistości.

 

http://www.powstrzymajrotawirusy.pl/index.html

Korzystanie z „najlepszego dostępnego dowodu” w EBM nie wyklucza jednak wykorzystywania danych z niepewnych źródeł. Czasami może zdarzyć się, że inne dane nie są po prostu dostępne i posłużenie się „słabszymi” danymi może okazać się konieczne.

żółtaczka matki często kupują dla swoich pociech Panadol Baby

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *