Jak należy zachowywać się podczas szpitalnych wizyt (część I)?

Benedykt

 

Odwiedzając swoich najbliższych w szpitalu należy pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad. Musimy zaplanować naszą wizytę w taki sposób, by nie zaszkodzić osobie chorej. Pamiętajmy, że nasze zachowanie ma wpływ także na innych pacjentów przebywających aktualnie w sali (co w polskich warunkach zdarza się dość często). Jeżeli nie wiesz, w jaki sposób postępować, by twoja wizyta przebiegła pomyślnie, ten krótki poradnik jest przeznaczony właśnie dla ciebie!

 

Zatem – co należy robić?:

  • Zawsze pytaj pacjenta o zgodę przed przyjazdem. Nawet osoby bliskie mogą czuć się niekomfortowo, jeżeli w szpitalu zjawi się cała rodzina ze babcią, ciocią i troskliwym wujkiem. Staraj się uprzedzać osobę przebywającą w szpitalu o liczbie osób, która mają ją odzwiedzić. Musimy być przygotowani na różne reakcje – nie wszyscy lubią być rodzinne wizyty w szpitalu
  • Dbaj o higienę. Szczególnie istotne dla zachowania szpitalnych norm dotyczących sterylności jest mycie rąk. Pacjenci w szpitalu ze względu na ogólne osłabienie organizmu są szczególnie narażeni na wszelkiego rodzaju infekcje. Patogen obecny na często dotykanych przedmiotach (np. pilotach telewizyjnych) może szybko spowodować infekcję.
  • Zabieraj ze sobą kwiaty tylko, jeżeli jesteś pewien, że nie zaszkodzą one pacjentowi i ludziom w jego otoczeniu. Nawet mały bukiecik może wywołać reakcję alergiczną, co tylko pogorszy stan zdrowia pacjenta. W niektórych przypadkach odpowiedź organizmu na alergen może mieć tragiczne konsekwencje. Dlatego warto o tym pamiętać.
  • Zamiast kwiatów zabierz ze sobą inny prezent. Ten punkt wynika bezpośrednio z poprzedniego. W większości wypadków nie możemy zabierać do szpitala bukietów kwiatów. Co zatem zrobić? Zwykle chodzi nam o to, by pacjent poczuł, że o niego dbamy. Świeży szlafrok, gra planszowa, czy zabawki dla dzieci na pewno poprawią humor osobie przebywającej w ośrodku opieki zdrowotnej.
  • Wyłącz swój telefon komórkowy na czas wizyty. Większość szpitali radzi, by wyłączać głos w swoim telefonie komórkowym. Urządzenia elektryczne obecne na niektórych oddziałach są niezwykle wrażliwe na działanie fal radiowych wyzwalanych przez telefony komórkowe.
  • Zostań na krótko. Nie tyle czas wizyt jest istotny, co raczej ich częstotliwość. Dla wielu pacjentów nie ma nic gorszego niż przeciągające się odwiedziny. Pamiętaj, że pacjent przebywa w szpitalu między innymi po to, by wypoczywać.
  • W czasie lekarskiego obchodu powinieneś opuścić pomieszczenie, w którym przebywają pacjenci. Rozmowa pomiędzy lekarzem i pacjentem odbywająca się na terenie zakładu zdrowotnego powinna pozostać prywatna. Pacjent powinien sam decydować jakiego typu informacje wydostają się na zewnątrz.
zapalenie wątroby typu B Zovirax Intensive

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *