Jak znaleźć wiarygodne informacje dotyczące leczenia w internecie?

Benedykt

 

W dzisiejszych czasach poszukując informacji pierwsze kroki kierujemy zwykle w stronę wyszukiwarki Google. Niewielu użytkowników wie, jakie niebezpieczeństwa wiążą się z bezkrytycznym przyjmowaniem wiadomości zawartych w internecie. Strony wyskakujące na pierwszych miejscach po wpisaniu określonego hasła w okienku wyszukiwarki niekoniecznie zawierają najbardziej rzetelne informacje. Google nie posiada przecież filtra analizującego prawdziwość znajdowanych treści.

 

Wymienione poniżej zasady są szczególnie istotne w wypadku osób szukających porad związanych z poprawą stanu swojego zdrowia:

  • Pamiętaj, że internet jest miejscem, w którym każdy może zamieszczać dowolne informacje. To na użytkowniku sieci spoczywa odpowiedzialność odsiewania ziarna od plew.
  • Sapere aude! Używaj swojego rozumu do oceniania treści zawartych na stronach internetowych. Jeżeli strona nie wygląda na wiarygodną, to pewnie taka nie jest.
  • Sporządź listę „zaufanych stron” – państwowych ośrodków medycznych, uniwersytetów i czasopism naukowych.
  • Jeżeli poszukiwana informacja może przesądzić o stanie twojego zdrowia, zawsze staraj się znaleźć jej potwierdzenie w innych źródłach.
  • Potwierdzaj opinie znalezione w sieci. Czytając opinie pacjentów dotyczące jakiegoś produktu, czy metody leczenia na forach, portalach społecznościowych nie masz pewności, czy nie zostały one przez kogoś sfabrykowane. Dlatego należy szukać potwierdzenia danej opinii także w innych źródłach.
  • Sprawdź w jaki sposób reklamy wpływają na odbiór treści zamieszczonych na stronie. Jeżeli przeszkadzają w czytaniu artykułów lub nie są zbyt jasno oznaczone możesz być pewny, że strona służy celom komercyjnym. W tym wypadku zalecamy szczególną ostrożność.
  • Sprawdzaj zwłaszcza te informacje, które mogą wpłynąć na terapię zaleconą przez twojego lekarza prowadzącego.

Przestrzegając wyżej wymienionych zasad znacznie ograniczysz prawdopodobieństwo stosowania się do niewłaściwych zaleceń. Pamiętaj, że ważne decyzje związane ze stanem twojego zdrowia powinieneś podejmować na podstawie porad doświadczonych specjalistów. Internetowe porady nigdy nie zastąpią wizyty u lekarza.

Daronrix ulotka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *