Korzyści wynikające z uczestnictwa w badaniach klinicznych

Benedykt

 

Pacjenci często zastanawiają się nad korzyściami płynącymi z uczestnictwa w klinicznych badaniach eksperymentalnych. Z jednej strony istnieje możliwość całkowicie darmowego skorzystania z leków, z drugiej – ryzyko niepowodzenia może być spore. Testowane leki zwykle nie są szkodliwe (wcześniej zawsze przeprowadza się odpowiednie eksperymenty na zwierzętach), choć firmy farmaceutyczne zwykle nie dają żadnych gwarancji, co do konsekwencji działania leku.

 

Jakie są więc korzyści z uczestnictwa w eksperymentach badawczych? Kilka z nich wymieniłem poniżej:

  • jeżeli wyleczenie twojej choroby nie jest możliwe przy użyciu dostępnych na rynku środków, nowy lek może ulżyć w cierpieniu
  • jeżeli do tej pory byłeś pozbawiony odpowiedniej opieki medycznej, możesz zyskać dostęp do najlepszych specjalistów na rynku. W badaniach biorą zwykle udział najlepsi branżowi lekarze.
  • zażywane przez grupę testową leki są zwykle całkowicie darmowe. Jest to korzystne zwłaszcza dla pacjentów mających kłopoty finansowe.
  • niektórzy pacjenci nie mają po prostu czasu, by przechodzić przez kolejne szczeble biurokratycznej machiny NFZ. Bezpośrednie zagrożenie życia może skłonić ich do udziału w eksperymencie.
  • istotny powód stanowi także wkład w budowę dobra wspólnego jakim jest rzetelna wiedza medyczna. Być może zabrzmi to odrobinę zbyt megalomańsko, ale udział w eksperymentach klinicznych jest dobre dla ludzkości. Dzięki nim medycyna ciągle się rozwija.
  • ostatni powód to zwykła ludzka ciekawość. W jaki sposób mój organizm odpowie na działanie leku? Jakie będzie moje samopoczucie? Czy specyfik jest tak dobry, jak mówią o tym lekarze? Wyniki eksperymentu są interesujące nie tylko dla badaczy.

 

nowa cena Fortum daje dużo do myślenia podczas pobytu w aptece

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *