Ryzyko związane z uczestnictwem w badaniach klinicznych

Benedykt

 

Poprzedni artykuł dotyczył korzyści wynikających z uczestnictwa w badaniach klinicznych. Nie zapominajmy jednak także o określonym ryzyku związanym z procedurą eksperymentalną. Przed podjęciem tego rodzaju decyzji powinieneś skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym. Twój lekarz musi wiedzieć o podjętych przez ciebie alternatywnych metodach leczenia.

 

Jakiego rodzaju ryzyko związane jest więc z braniem udziału w badaniach klinicznych:

  • Na ogół pacjenci nie wiedzą, czy podaje im się nowy lek, stary, czy tylko placebo. Stąd prawdopodobieństwo, że będziesz leczony nowym lekiem wynosi zwykle nie więcej niż 50%.
  • Pomimo wcześniejszych prób przeprowadzanych na zwierzętach mogą wystąpić nieoczekiwane efekty uboczne. Niektóre z nich mogą zostać z tobą do końca życia.
  • Wymagania dotyczące leczenie mogą być bardzo wysokie i uciążliwe. Obejmują one często: zażywanie określonych dawek leku, stosowanie się do wytycznych dotyczących trybu życia i częste podróże do ośrodków oddalonych od naszego domu nawet o kilkaset kilometrów. Przed wyrażeniem zgody zawsze należy się zastanowić, czy jesteśmy w stanie realizować wszelkie zobowiązania.
  • Nowe niekoniecznie znaczy – lepsze.

 

Po rozważeniu wszelkich za (poprzedni artykuł) i przeciw nadchodzi czas na podjęcie decyzji. Pamiętajmy, że nasz lekarz prowadzący musi o niej wiedzieć.

 

 

 

Panadol Femina wirusowe zapalenie wątroby typu A

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *